Vlk v baránkovom rúchu


19. marca 2013
Vlk v baránkovom rúchu

Prečo sa ľudský organizmus s určitými bakteriálnymi ochoreniami, napr. TBC, vie vysporiadať iba s veľkými ťažkosťami? Odpoveď poskytuje práca z nedávneho časopisu Science. Niektoré baktérie, vrátane M. tuberculosis, sú schopné „maskovať sa“ a unikať imunitnej odpovedi netradičným spôsobom.

Pri bakteriálnej infekcii hrá významnú obrannú úlohu špecifický interferón gama. IF-gama v prítomnosti ďalších faktorov aktivuje bunky, zodpovedné za likvidáciu invazívnych baktérií. Vedci v UCLA objavili, že niektoré baktérie sú schopné predstierať, že sú vírusy a tým aktivizujú inú imunitnú odpoveď, založenú na aktivite IF-beta.

Táto imunitná vetva však nie je schopná likvidovať baktérie. Naviac nielenže IF-beta je neúčinný proti baktériám, ale tiež môže blokovať aktivitu IF-gama, čo hrá prospech invazívnych baktérií.

Z chrípky zápal pľúc — ako?

Ak teda organizmus infikuje vírus,  spúšťa IF-beta odpoveď, no zároveň odvracia pozornosť od prípadného  sekundárneho bakteriálneho votrelca. Autori  tvrdia, že toto vysvetľuje, prečo chrípka ľahko prerastá do vážnej bakteriálnej  infekcie, napr. zápalu pľúc.

Zdroj: Science Online, 28. 2. 2013

Odkazy: 

Kompletná práca o maskovaní baktérií (Science Daily)

Abstrakt (Science Magazine)


Späť
banner-nahrady-etbrNajširšia ponuka Taq polymeráz na trhu (pdf)Špeciálna ponuka agaróz (pdf)